10 Haziran 2018 – DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK, DİYALOG GRUBU, HAK ve ADALET PLATFORMU, YURTTAŞ GİRİŞİMİ Basın Açıklamasına Davet

0

Türkiye’nin geleceği ile yakından ilgili değerli dostlar,

24 Haziran seçimine sayılı gün kala, hepinizin katkısıyla kamuoyuna seçim mesajlarımızı vermek istiyoruz.

Eşitsiz seçim ortamına rağmen Türkiye’nin bu kader seçiminden zaferle çıkacağına inanıyoruz.

Adil bir seçim için sandık güvenliğine de vurgu yapacağımız toplantıda, gücümüze güç katacaksınız.

Hepimizin eşit yurttaşlar olarak oy kullanacağı, hiç kimsenin temsil hakkının engellenmediği demokratik bir seçim isteğini birlikte haykıralım.

Sizi basın toplantımıza mutlaka bekliyoruz…

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK, DİYALOG GRUBU, HAK ve ADALET PLATFORMU, YURTTAŞ GİRİŞİMİ

13 Haziran 2018 Çarşamba, Saat 11:00

Point Otel GIZA salonu, Topçu Cad. No 2 Taksim (Divan Oteli karşısı)

BARIŞ TOPLUMUNA YÜRÜYORUZ!

24 Haziran seçiminin son dönemecinde, eşitsiz seçim ortamına rağmen, Türkiye’nin bu seçimden zaferle çıkacağına inanıyoruz.

22 aydır süren OHAL altında, yakın tarihin gördüğü en adaletsiz koşullarda, ülkenin geleceğini belirleyecek kader seçimlerine gidiyoruz. Seçimde iktidarın belirlenmesinin ötesinde, A’dan Z’ye yeni bir rejim ve sistem değişikliği oylanacak.

Bir yol ayrımındayız… Ya kendini milletin yalnızca temsilcisi değil, sahibi olarak gören tek adam egemenliğine evet diyeceğiz ya da egemenliği yeniden Meclis’e vererek çoğulcu demokratik hukuk devletini kuracağız…

Kendimize soralım;

· Çoğulculuk mu, tek parti otoritesi mi?

· Demokrasi ve özgürlükler mi, tek adam yönetimi ve OHAL rejiminin olağanlaşması mı?

· Barış ve huzur mu, kavga, kutuplaşma, çatışma mı?

· Temel haklara saygılı anayasal hukuk devleti mi, yoksa kendi yaptığı anayasayı dahi çiğneyen keyfilik mi?

· Temelleri sağlam, kurumsal yapısı güçlü, güvenli bir ekonomi mi, krizden krize sürüklenen bir ekonomi mi?

· Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan kaliteli bir eğitim mi, çocukları mesleksiz, geleceksiz bırakan bir eğitim mi?

Oylarımızla bu sorulara yanıt vereceğiz! Yani, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye’nin geleceğini oylayacağız. Bu nedenle, toplumsal barıştan ekonomiye kadar, önümüze konan acı ilacı içmeyeceğiz!

24 Haziran’da hepimizin eşit yurttaşlar olarak oy kullandığı, hiç kimsenin temsil hakkının engellenmediği demokratik bir seçim istiyoruz!

Katıldığı son seçimde 6 milyona yakın seçmenin oyunu alan bir siyasi partinin, HDP yöneticilerinin, seçilmiş milletvekillerinin, belediye başkanlarının tutuklanarak partinin kriminalize edilmesi, baraj altına itilmeye çalışılması, halkın verdiği temsil yetkisinin gasp edilmesi girişiminden başka bir şey değildir. HDP yenilirse, tüm muhalefet yenilecek, sistem AK Parti’ye 60’ın üzerinde milletvekili hediye etmiş olacaktır.

İktidar partisinin, Meclis çoğunluğunu ele geçirebilmek için sergilediği bu kirli oyunu bozacak olan da, hiç kuşkusuz halkın iradesidir. Ezberleri bozarak ittifak kurmayı başaran muhalefet partilerine ve HDP’ye büyük bir toplumsal sorumluluk düştüğünü biliyoruz. Haziran 2015 seçiminde yaşananların bir daha tekrarlanmaması için, sivil toplum ve muhalefet partileri, bu kez daha örgütlü ve kararlı.

Dört muhalefet partisi Adil Seçim Platformu’nu kurarak eşgüdüm içinde çalıştıklarını açıkladılar. Seçim öncesi kurulan işbirliğini, seçim sonrasında Meclis’te devam ettirecekleri, olağan rejime geçiş ve normalleşme koşullarını birlikte sağlayacakları güvencesini topluma vermeleri, seçmende karşılığını bulacak, değişimi oluşturacak gücün dinamosu olacaktır.

Çoğulcu demokratik hukuk devletinin temellerini sağlamlaştıracak, kuvvetler ayrımını yeniden tesis edecek, parlamenter sistemi güçlendirecek, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alacak, yargı bağımsızlığını sağlayacak, anayasal ve yasal düzenlemeleri yapacak yeni bir Meclis’i ve bu iradeyle birlikte hareket edecek yeni bir Cumhurbaşkanı’nı seçmeye sadece bir adım mesafesindeyiz.

Tüm muhalefet partileri bu sorumlulukla hareket ettiklerinde, içinde bulunduğumuz ağır toplumsal ve ekonomik krizi en az hasarla atlatarak, yeni bir Türkiye hikâyesi yazmak mümkün olacaktır.

24 Haziran’da, birarada yaşama ve demokrasi için, daha büyük bir uzlaşmanın kapılarını açalım ve hep birlikte barış toplumuna yürüyelim…

Share.

About Author

Comments are closed.