15 Temmuz 2018 – Adalet Zemini Basın Açıklaması: 15 Temmuz bir daha asla! Kutuplaşma değil kardeşlik, otoriter yönetimler değil demokrasi!

0

15 Temmuz bir daha asla! Kutuplaşma değil kardeşlik, otoriter yönetimler değil demokrasi!

15 Temmuz’un ikinci yılında, darbeye karşı direnirken yaşamını yitiren tüm kardeşlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Darbe girişiminde 249 yurttaşımız öldü, binlerce insanımız yaralandı, Meclis bombalandı. Darbe girişimi halkın direnişi sayesinde atlatıldı. Her on yıla bir darbe sığdıran askeri vesayet heveslileri 15 Temmuz 2016’da umduğunu bulamadı. Halk sokağa çıktı, darbeyi engelledi.

15 Temmuz darbesinin sokakta, mücadele edilerek önlenmesi, darbe girişimi öncesinde derinleşen kutuplaşma ortamını aşmak için güçlü bir toplumsal zemin yarattı. Fakat hükümet tarafından ilan edilen OHAL kısa sürede muhalif kesimleri, işçileri, hak savunucularını hedef aldı. Muhalif basın organları, sivil toplum kuruluşları susturuldu, muhalif kesimler cezalandırıldı.

Kutuplaşmadan kurtulma, yeni ve güçlü bir çoğulcu demokrasi inşa etme yerine, parlamenter sistem ortadan kaldırıldı, tüm yetkilerin tek bir kişinin elinde toplandığı Başkanlık sistemine geçildi. Siyasetin alanı daraltıldı, yargı bağımsızlığı ihlal edildi.

Şuna eminiz ki darbecilerin hükmettiği bir Türkiye, baskının, işkencenin, geri kalmışlığın, adaletsizliğin, kaosun ve yoksulluğun Türkiye’si olacaktı. Bu uçurumun kenarından dönüldü. Ama darbenin engellenmesinden iki yıl sonra geçtiğimiz denge denetleme mekanizmaları olmayan bir “başkanlık sistemi” de Türkiye’de pek çok olumsuzluğun yaşanmasına neden olabilir.

Bizler; hak, adalet ve demokraside yana olanlar “ama”sız, “fakat”sız tüm darbelere karşıyız, karşı çıkmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde tüm otoriter, baskıcı, antidemokratik uygulamalara da sonuna kadar karşı çıkacağız.

Darbelere hayır!

Kutuplaşma değil kardeşlik!

Otoriter yönetimler değil demokrasi!

Adalet Zemini
15 Temmuz 2018

Share.

About Author

Comments are closed.