16 Eylül 2020 – Ömer Faruk Gergerlioğlu: Demokratik bir ülkede yaşamıyoruz

0

HDP Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı tehdit eden sözlerini yaptığı basın açıklamasıyla değerlendirdi.

Gergerlioğlu, Soylu’nun açıklamalarının demokratik bir ülkede yaşamadığımızı göstergesi olduğunu söyledi ve açıklamasını şöyle sürdürdü;

“iktidar uygulamaları ile sağlanması gerektiğini söylüyoruz ama bakıyorsunuz devlet adına bir takım bakanlıkları ellerinde bulunduran kişiler; inanılmaz bir şekilde dışlayıcı söylemlerde bulunabiliyor, ırkçı söylemlerde bulunabiliyor, dayatmacı söylemlerde bulunabiliyor, anti demokratik söylemlerde bulunabiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözleri tartışıldı. Güvenlik soruşturmalarını iptal eden Anayasa Mahkemesi’nden rahatsızlığını her defasında beyan eden Süleyman Soylu, yaptığı bir konuşmasında; Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a yüklenerek, gayri biçimsiz laflar etti gerçekten çünkü demokraside güçler ayrılığı vardır ve herkesin bir görevi vardır. Anayasa Mahkemesi’nin bir görevi var, İçişleri Bakanlığı’nın bir görevi var. Güvenlik anlayışının bir yeri vardır, insan hakları anlayışının bir yeri vardır. Güvenlik ve insan hakları dengesi vardır ve bu bir denge içinde gitmelidir. Kimsenin bir başkasının hakkını, hukukunu zedeleme hakkı olmadığı gibi devletin hiç kimsenin de hakkını hukukunu zedeleme hakkı olmadığını bilerek yasaların toplumu koruyan bireyleri koruyan ama mağdur edilmiş insanları da koruyan bir anlayışta olması gerektiğini söylüyoruz. Yasalar suçluyu değil, mağduru korumalı. Suç işleyen değilse cezalandırıldığı zaman aşırı bir şekilde insan haklarının üstünde cezalandırılmamalı ve herkese hakkını vermeli. Böyle bir anlayış olması lazım ama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son derece vahim sözlerle ne kadar anti demokratik bir tavırda olduğunu gösteriyor, her zaman gösteriyor bunu.

Despotik bir anlayışın temsilcisi olan İçişleri Bakanı’nın Süleyman Soylu’nun olduğu bir ülkede yaşamak gerçekten insanı mutsuz ediyor!

İçişleri Bakanı’nın Süleyman Soylu olduğu bir ülkede yaşamak gerçekten insanı mutsuz ediyor, huzursuz ediyor çünkü son derece despotik bir anlayış ile bir sokak kabadayısı tavrıyla ülkenin Anayasası ile ilgili kararlar veren Anayasa Mahkemesi Başkanı’na bir külhanbeyi edasıyla saldırılar düzenliyor.

Sanki güvenlik anlayışını luzümsuz gören bir hukuk anlayışı, bir Anayasa anlayışı varmış gibi Anayasa Mahkemesi Başkanı’na meydan okuyor, ‘Hadi bakalım sen korumasız git bakalım, polise ihtiyacın yoksa eskort kullanma, bisikletinle git.’ Gibi anlamsız, manasız sözler söylüyor. Tabi ki bir ülkede esas olan hukuktur. Hukuktan sapma varsa, güvenlik anlayışı hukukun gerçekleşmesini sağlar. Bir kere bu mantık oturmamış durumda, toplumda da oturmamış durumda bir toplum polis için var değildir, bir toplum polis görevlileri, güvenlik görevlileri için var değildir, bir toplum hukuku sağlanması için vardır ve hukukun sağlanması da güvenlik görevlilerinin yardımcı olması ile sağlanır. Yargıya güvenlik görevlileri, kolluk yardımcı olur, suçluları getirir ve yargılanmasını sağlar. Bir yardımcı görevi vardır, aslolan güvenlik görevlilerinin istediği gibi asıp kesmesi, istediğini yapması değil, güvenlik anlayışının insan haklarına yardımcı olması ve insan hakları anlayışının da toplumu mağdur etmeyecek düzeyde bir hak ve özgürlükler alanı oluşturabilmesidir önemli olan yoksa böyle birbirlerine rakip bir anlayış olması mümkün değildir ve asayişçi anlayışların, güvenlikçi anlayışların hukukun üstünde olması da kabul edilecek bir durum değildir. Türkiye’de bu kadar gözaltı merkezlerinde, cezaevlerinde hukuksuzluk yaşanırken bütün bunları bile yetersiz görerek Anayasa Mahkemesi Başkanı’na biçimsiz bir şekilde, hukuk dışı bir şekilde, adab dışı bir şekilde, terbiye sınırlarını zorlayacak bir şekilde yüklenmek maalesef bu devrin ruhu oldu çünkü bu devirde açıkçası hukuksuzluk alabildiğine artmış durumda. Zorbalık alabildiğine artmış durumda, vicdansızlık alabildiğine artmış durumda ve biz tüm bunlara karşı tüm gücümüzle gayret sarfediyoruz.”

Share.

About Author

Comments are closed.