21 Mayıs 2020 – Göçmenlere mültecilik hakkı verilmelidir – Faruk Sevim

0

Göçmenler, salgın döneminde zor zamanlardan geçiyor

Göçmenlerin dayanışmaya ihtiyacı var. Sokağa çıkma yasağı en çok göçmenleri etkiliyor. Büyük bir kısmı kayıtsız çalışıyordu, işyerleri kapanınca işsiz kaldılar. Kiralarını, elektrik ve su faturalarını ödeyemiyorlar. Salgın döneminde çok sayıda küçük işletme sahibi göçmen de işsiz kaldı ki onların durumu daha da kötü. Çünkü hem ev hem dükkân kirasını ödeyemiyorlar, ayrıca ödenmesi gereken vergiler, stopajlar var. 

Göçmenler, vatandaşların yararlandığı devlet yardımlarından yararlanamıyorlar. Uluslararası yardım projeleri de kapanmış durumda. Sınır illerinde nüfusun yüzde 20-30’u göçmenlerden oluşuyor. STK’lar yardım yapsın deniyor. Ama pek çok STK’nın para toplama yetkisi yok. Sadece ayni yardım yapabiliyorlar. 

Göçmenler, bizlerden çok daha zor koşullarda yaşıyorlar. Türkiye’de 2 milyon göçmen çalışıyordu, şimdi çoğu işsiz kaldı. STK’ların, belediyelerin yardım kampanyaları var, biz bize yeteriz kampanyası var. Ama bu kampanyalar göçmenlere ulaşmıyor. 

Kira, elektrik, su paraları büyük sorun

İstanbul’da 1,1 milyon, Türkiye’de 5 milyondan fazla göçmen var. Göçmenler için en büyük sorun, nakit sıkıntısı, ev kirası, elektrik ve su paraları. Ailevi sorunlarda, boşanmalarda artış var. Ev sahibi-kiracı sorunları artıyor. Akrabalar arası problemler artıyor. Süreç uzadıkça sorunlar artıyor. Geliri olmayan, günlük çalışan, sigortasız çalışan aileler zorda. 

Kira konusu salgın döneminde bizim vatandaşlar için de büyük bir sorun. Devletin aslında kira konusunda bir adım atması iyi olacak, ama bu konuda bir çözüm görünmüyor. Gıda yardımı yetersiz de olsa bir biçimde dağıtılıyor. Ama nakit gerektiren elektrik, su, gaz, kira paraları büyük bir sorun. 

Binlerce Türkiye vatandaşına 1000 TL verildi, daha da verilecek. Ayrıca, işsizlik parası, kısa çalışma parası, ücretsiz izin parası alanlar var. Ama göçmenler bunların hiç birisini alamıyor. Hükümet, göçmenleri de yardım kapsamına almalı. 

Suriyeli göçmenler, savaşın yıkımını bir kez daha hatırlıyorlar

Hayat yavaşlayıp, herkes evlere çekilince, Suriyeliler acılarını hatırlamaya başladılar. Erteledikleri birçok acıyı yaşar hale geldiler. İnsanlar kendilerini dinledikçe psikolojileri bozuluyor. Suriyeliler zaten psikolojik olarak çok acılı bir toplumdu. Evde oturmaya başlayınca, kâbusları bin kat arttı. Sosyal medyada bunu görüyoruz.

Suriyelilere yönelik bildirimlerin kendi dillerinde olması gerekir. Suriyeliler Türkiye’de neler olduğunu soruyorlar, öğrenmek, yardım etmek istiyorlar, bizi bilgilendirin diyorlar. Gıda kolisi vermekten çok daha önemlisi, muhatap alınmaları gerekiyor. Kamusal alanda görünür olmaları için ortam hazırlamalıyız.

Göçmenlere mültecilik hakkı verilmelidir

Portekiz örneği var, Portekiz salgın başlayınca, bütün göçmenlere geçici olarak mültecilik hakkı verdi. Böylece göçmenler sağlık yardımı, devlet yardımı gibi haklardan artık yararlanabiliyorlar. Biz de devletten bütün göçmenlere Mülteci hakkı vermesini talep etmeliyiz. 

5 milyon insan yıllardır buradalar, ama önlerini göremedikleri için, hayatlarını planlayamıyorlar. Sürekli bizim desteklerimize muhtaç yaşayamazlar. Kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için Türkiye’nin onlara kalıcı haklar vermesi gerekir. Bu konuda, gerçek çözüm, mültecilik hakkının verilmesidir.

Göçmenlerin Türkiye’de kalıcı olduklarını, isteyen her göçmene mültecilik hakkı verilmesi gerektiğini savunalım. Biz sürekli yardım etmek zorunda kalmayalım, göçmenler sürekli yardım istemek zorunda kalmasınlar. Kısa vadede elbette her türlü destek için çalışalım. Uzun vadede mültecilik hakkı ile sorunu kalıcı olarak çözme yoluna girmek gerekir.

(Gocmeniz.org)

Share.

About Author

Comments are closed.