22 Şubat 2018 – Adalet Zemini Basın Açıklaması: Hayatı, Barışı ve Hukuku Savunmak Suç Değildir

0

Hayatı, Barışı ve Hukuku Savunmak Suç Değildir

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’e dayanılarak çıkarılan kararnamelerle, toplumun farklı kesimlerinden birçok kurum ve kişi haksız muamelelere maruz bırakılmaktadır.

Bunun son örneği Eski Mazlumder Başkanı ve Hak ve Adalet Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaşadıklarıdır.

Gergerlioğlu bir barış gününde ‘çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ dediği için önce hakkında çeşitli çevreler tarafından linç kampanyası başlatıldı, ardından soruşturma açıldı.

Daha sonra savunması bile alınmadan Valilik tarafından işinden atıldı. Şimdi ise “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gergerlioğlu’nun paylaşımda bulunduğu metnin suç olduğunu söylemek hem hukuksal olarak, hem de vicdani olarak haksızlıktır. Hak, adalet, demokrasi ve barış istemek suç değildir.

Bizler Adalet Zemini üyeleri olarak, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hayatı boyunca demokrasi, adalet ve insan haklarından yana olduğuna, çatışmaları reddedip diyalog ve uzlaşmayı savunduğuna, kimlik ayırt etmeksizin ve “mazlum seçici” olmadan herkesin ve her kesimin hakkını savunmaya çalıştığına, hiçbir şartta şiddetin hiçbir türünü övecek bir kişi olmadığına şahitlik ediyoruz.

Bu hukuksuz karardan geri dönüleceğini umduğumuzu ve adalet mücadelesinde Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Adalet Zemini

22.02.2018

Share.

About Author

Comments are closed.