26 Haziran 2017 – Demokrasiye Evet, Adalete Evet

0

Adalet Zemini olarak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nü destekliyoruz. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek veren, Demirtaş’ın 7 aydır hapiste olmasına tepki göstermeyen CHP’nin, sonunda adaletin herkes için gerekli olduğunu anlaması memleketimiz için hayırlı olmuştur.
Hükümet OHAL ilan ederek ve KHK’lar yayınlayarak yargı sistemi üzerinde yoğun bir baskı kurdu. Hak ve adalet duygusu ayaklar altına alındı, FETÖ ile mücadele gerekçesi ile siyasi muhaliflere karşı adaletsiz uygulamalar sıradanlaştı.
Hak ve adalet, basit iktidar hesaplarıyla ve kısa vadeli çıkarlarla geçiştirilemeyecek kadar önemli değerlerdir. Ve üstelik hakka ve adalete uymamanın ağır bir maliyeti vardır; çünkü haksızlık ve adaletsizlik ateşi, sadece düştüğü ocağı değil, bütün toplumu yangın yerine çevirir.
Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü toplumdaki hak ve adalet talebinin somut bir yansımasıdır. Deniyor ki, bu yürüyüş hükümetin lütfudur, toleransıdır. Hayır, yürümek bir insan hakkıdır. Hak ve adalet arayışını insanlara öğretenler de peygamberlerdir. Firavunlar insanlara haklarını kendi lütufları olarak gösterirler. Hak aramanın lütuf olarak tanımlanmasını asla kabul edemeyiz.
Adalet Yürüyüşü, adalet şiarıyla kamusal vicdana seslenen, meşru zeminde ve barış içinde sürdürüleceği duyurulan demokratik bir hakkın kullanılmasıdır. Bunun etrafında menfi bir hava yaratılması ve yasalar çiğneniyormuş gibi bir söylem geliştirilmesi hem doğru değildir, hem de kimseye bir fayda sağlamaz.
Söylemlerindeki sertliğe rağmen hükümet de şimdiye kadar yürüyüşü fiilen engelleyici bir tavır içine girmemiştir. Bu son derece olumludur ve sonuna kadar böyle sürmelidir. Bu yürüyüş herkes için bir demokratik olgunluk sınavıdır.
Kılıçdaroğlu ve ona katılan herkesin ‘adalet’ için attığı adımlar bu ülkenin demokratikleşme serüveni içinde kıymetlidir. Hükümetin de bu yürüyüşten olumlu bir ders çıkararak OHAL dahil adaletsizce uygulamalarından vazgeçmesini umut etmekteyiz.
Adaletten, demokrasiden, barıştan, kardeşlikten, tarafsız ve bağımsız yargıdan yana olan bizler, Adalet Zemini gönüllüleri olarak Adalet Yürüyüşünü destekliyoruz ve hak ve adaletten yana olan herkesi de destek vermeye çağırıyoruz.

Adalet Zemini
26 Haziran 2017
www.adaletzemini.org,
adaletzemini@gmail.com

Share.

About Author

Comments are closed.