27 Ekim 2016 – Yazılı Basın Açıklaması

0

Hak, adalet, demokrasi ve barış istemek suç değildir!
Ömer Faruk Gergerlioğlu görevine geri alınsın.

Kocaeli Barış Platformu sözcüsü, 2007-2009 yılları arasında Mazlum-der Genel Başkanlığı yapan Doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaeli Valiliği tarafından memurluktan açığa alındı.

Facebook sayfasında paylaştığı bir barış mesajı dolayısı ile Gergerlioğlu hakkında Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği idari soruşturma başlattı.

Gergerlioğlu’nun kendi sayfasında paylaştığı barış mesajı tam olarak şöyleydi:

“Bu fotoğrafa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı. Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden. Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirisi yan yana dursun, eşitçe, kardeşçe, omuz omuza”

Bu mesajın paylaşımı sonrası Gergerlioğlu hakkında çeşitli çevreler tarafından linç kampanyası başlatıldı. Vermek istenen barış mesajı yerine kara propaganda yapıldı. Başlatılan soruşturma sonrası savunması bile alınmadan Valilik tarafından işinden açığa alındığı bildirildi.

Gergerlioğlu’nun paylaşımda bulunduğu metnin suç olduğunu söylemek hem hukuksal olarak, hem de vicdani olarak haksızlıktır. Hak, adalet, demokrasi ve barış istemek suç değildir.

Gergerlioğlu, hakkı, adaleti, barış talebini dillendirdiği için görevinden alınmıştır. Gergerlioğlu hayatının büyük bölümünde demokrasi, adalet ve insan hakları mücadelesi verdi. Her türlü adalet ve barış mücadelesine destek oldu, kimliğine bakmaksızın tüm mazlumlarla dayanışmada bulundu, haksız uygulamaları eleştirdi.

Bizler Adalet Zemini üyeleri olarak bu hukuksuz kararın bir an önce kaldırılmasını, arkadaşımızın görevine iade edilmesini talep ediyoruz.

Adalet Zemini

27 Ekim 2016

Share.

About Author

Comments are closed.