29 Şubat 2020 – ÇAĞIMIZIN SİHİRBAZLARI – Fahrettin Dağlı

0

Çok şükür TV seyretmiyorum. Youtube üzerinde şimdilerde havuza taşınmış eski ana akım medyanın şöhretli gazetecisinin yönettiği açık oturumun bir bölümünü eziyetle seyrettim.

Üç saatlik tartışma programında havanda su dövüyorlar. Bir orta oyunu kurulmuş, karşılıklı paslaşarak oyunu götürmeye çalışıyorlar. Televizyonculuk demeye bin şahit ister. Evet, kelimenin tam anlamıyla bir sihir kutusu… Görevi, insanları efsunlayıp, hakikatten uzaklaştırmak…

Bakınız, tartışma programının katılımcılarından birinin (Havuz medyasının Ankara temsilcisi) bütün kibir ve azametiyle söylediği söz; Efendim ‘Suriyeli göçmenler tüm sektörlerde çalışıyorlar. Bizim vatandaşlarımız iş beğenmiyor’

Şimdi bu arkadaş hakikati bilmiyor mu?

Hayır! Bal gibi biliyor. Ama bile bile çarpıtıyor.

Gerçek ne peki?

Herkesin basit bir gözlemle bildiği/bilebileceği bir şey; Türkiye’de bulunan göçmenler karınlarını doyurabilmek için ‘karın tokluğuna’ çalışmaya razılar. Onu bilen iş adamı gelen göçmene rakam dayatıyor. Mesela, 40-60 tl yevmiye teklif ediyor. 20-30,-tl verenleri bile duydum.

Bu vicdansızlara, merhametsizlere teklif ediyorum; Eğer insanlığınızdan bir zerre kalmışsa buyurun, tebdili kıyafet giyin ve piyasada iş arayın. Bakalım nelerle karşılaşacaksınız? Size teklif edilen yevmiyeye razı olacak mısınız? Oturmuşsunuz sırça köşklerinize insafsızca, merhametsizce ahkam kesiyorsunuz.

Bu ülkenin resmi rakamlarına göre işsizlik oranı %15 civarında. Daha kötüsü, gençlerde işsizlik oranı %28. Tabii ki buna KHK’lar dahil değil. Çünkü onlar işsiz bile sayılmıyor. Sosyal ölüme terk edilmiş durumdalar.

Bu siyasi iklim size prim verdikçe bu toplum iflah olmayacak. Çünkü sizler dillerinizle; okus-pokus sihirlerinizle onları hakikatten uzaklaştırıyorsunuz. İnsanlar hakikati başka mecralarda, mesela sosyal medya organlarında öğrenmeye çalışıyorlar; ona bile göz dikmişsiniz. O kapıları bile kapatmaya niyetlisiniz. Ama unutmayın ki, hakikatin mutlaka bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu var.

(fahrettindagli.com)

Share.

About Author

Comments are closed.