3 Ekim 2018 – İhlal var, şikayet var, dilekçe yok!

0

Cezaevindeki ihlaller hakkında şikayet dilekçeleri yazan mahkumların dilekçeleri gerekli yerlere ulaşmıyor.

HDP Kocaeli Milletvekili ve Adalet Zemini aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu Elazığ F Tipi Cezaevinde yaşandığı iddia edilen ihlalleri Meclis gündemine taşıdı. Kendisine ulaşan mektuplar üzerinden konuyu gündemleştiren Gergerlioğlu, “Tarafıma ulaşan mektuplara göre Elazığ Yüksek Güvenlikli 2 Nolu Cezaevi aylardır hak ihlalleriyle gündemde. Cezaevi Müdürlüğü aylardır Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına hükümlüler tarafından yazılan şikayet dilekçelerini bile gerekli yerlere göndermiyor. Mahkumlar tek kişilik hücrelere işkenceye varan uygulamalarla zorla sokuldular. Bu olayları bahsi geçen cezaevindeki hükümlüler 19 Eylül 2018 tarihinde dile getirmiştir. Şu an bahse konu cezaevinde mahkûmların can güvenliği yok. Ağır hastalar bile hücrelere konurken kaba işkenceye uğradıklarını belirtiyorlar. Görüştüğümüz mahkumlar bu uygulamanın herhangi bir müdahalede bulunulmadığı sürece bu şartlarda devam edeceği yönünde beyanda bulundular.” dedi. Gergerlioğlu, ısrarla aramalarına rağmen Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi müdürünün telefona çıkmadığını söyledi.

CEZAEVLERİNDE OHAL UYGULAMALARI NEDEN SÜRÜYOR?

İddiaları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e soran Gergerlioğlu, şu sorularına yanıt verilmesini istedi:

■ Adalet Bakanlığına konuyla ilgili ulaşabilmiş şikayet dilekçeleri mevcut mudur? Bu dilekçeler ulaşmışsa konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

■ Elazığ F Tipi Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin aylardır tek kişilik hücrelerde kaldığı bilgisi doğru mudur? Bu iddia doğruysa iddiayla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

■ Mahpusların cezaevinde can güvenliklerinin olmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğru değilse mahpusların canlarının güvende olmadıklarını düşündüren sebepler nelerdir?

■ Şikayet dilekçelerinin gerekli yerlere ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa bu vahim durumla ilgili Bakanlığın acil eylem planı nedir?

■ OHAL kaldırılmış olmasına rağmen bazı cezaevlerinde OHAL uygulamalarının devam ettirilmesinin sebepleri nelerdir? Bu konuda cezaevlerine içerik olarak birbirinden farklı genelgeler mi gönderilmiştir?

■ İşkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa Türk Ceza Kanunun 94., 95. ve 96. maddeleri uyarınca kaç personele soruşturma açılmıştır?

■ Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi Müdürünün telefonlarıma çıkmayışının sebebi nedir? Kendisinin telefona çıkmayışının iddiaların gerçekliğiyle bir ilişkisi var mıdır?

Share.

About Author

Comments are closed.