4 Şubat 2017 – Açılış Konuşmaları

0

Açılış Konuşmaları:
Hidayet Şefkatli Tuksal’ın konuşması:
Ülkemizde kutuplaşmacı bir ortam var. Fikri olarak sürekli aynı mahallede bulunmak, diğer kesimlerle empati kurmamak insanı köreltiyor, çürütüyor. Bu halin devamında ısrar etmenin sonucunda artık hayal bile kuramıyoruz. Ama bizler, iki keskin taraf arasında ortada duranlar, reddedici, dışlayıcı tavırlara itibar etmiyoruz.
Adalet Zeminini kurarken farklı mahallelerden insanlar olarak bir araya geldik. Kendi iç süreçlerimizde adil demokratik olduk. Farklı kesimlerden insanlar olarak kendi gerçekliklerimizi inkar etmeden bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Doğu Konferansı da böyle bir tecrübe idi. Adalet Zemini, bir barış, demokrasi, adalet iklimi sunuyor. Birbirimizle kavga ederek değil, hayal kurarak yaşamak, iyi şeyler yaratmak istiyoruz.
Ferhat Kentel’in konuşması:
Adalet Zemini olarak önemli bir tecrübe yaşıyoruz, birlikte bir dil inşa etmeye çalışıyoruz. Ülkemizin gidişatına etki etmek istiyoruz, ama kaba bir siyaset yapma amacımız yok. Son beş yıldır her mevzuda keskin tavırlar görüyoruz, daha çok soğuk savaş diline sahip bir ortamdayız. Bu dilin tarihteki Türkiye versiyonu olan İttihatçılık döneminde çok acılar yaşandı. Çok cemaatçi bir toplumuz; sağ veya sol hiç kimse kendi cemaatinden başkasının sesini duymak istemiyor.

Şimdi anayasa tartışmaları var, evet- hayır kutuplaşması içindeyiz. Halbuki böyle kutuplaşmadan da evet veya hayır diyebiliriz. Evet diyenler niye evet diyor, niye Erdoğan bu kadar savunuluyor. Belki de bir korkunun, 100 yıldır yapılan haksızlıklara duyulan öfkenin sonucu olarak evet diyorlar.
Toplumda siyaset dışında da pek çok düzlem var, kültürel, yaşam tarzı vb. pek çok ortak alanlarımız var. Çeşitli mizah dergilerinde, örneğin OT dergisinde, Doğu Konferansı tecrübesinde farklı kesimlerden insanlar bir araya gelip bir şeyler yapıyorlar. Ayrışma, kutuplaşma anormaldir, normal olan farklı kimliklerin yaşamdaki ortaklığıdır, bunu unutuyoruz. Ahlaksız solcu veya Müslüman ile biz yan yana olmamalıyız. Belli ilkelerimiz olmalı, örneğin ahlak, vicdan, adalet gibi kavramları daha fazla ele almalıyız.

Share.

About Author

Comments are closed.