5 Mayıs 2020 – Hepimiz Göçmeniz Platformundan imza kampanyası: Koronavirüs salgınında birlikteyiz, birlikte yaşamaya devam edelim

0

Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır platformu salgın döneminde göçmenlerin yaşadığı büyük sorunlara dikkat çekerek, mültecilik haklarının tanınması için bir imza kampanyası başlattı. 

İmza kampanyası bu adreste sürüyor:

https://gocmeniz.org/imza-metni-3

İmza metni:

Koronavirüs salgınında birlikteyiz, birlikte yaşamaya devam edelim

Türkiye’deki tüm göçmenlere Mültecilik hakkı verilsin!

Koronavirüs salgınını yaşadığımız bu günlerde, her türlü probleme karşı göçmenlerle birlikte mücadele ediyoruz, yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Türk Tabipleri Birliği verilerine göre Türkiye’de 3 bine yakın Suriyeli doktor çalışıyor. Ayrıca Irak ve Afganistan başta olmak üzere 1000’e yakın diğer ülkelerden gelen doktor var. 2 göçmen doktor, virüsle mücadele sırasında hayatını kaybetti.

Salgının ekonomik sonuçları hem Türkiyeli işçileri, yoksulları vuruyor, hem göçmenleri vuruyor.

Türkiye’de insanlar, işyerleri kapandığı, işe gidemedikleri için işsiz kalıyorlar. Göçmenler de aynı şekilde işsiz kalıyor. Son olarak Adana’da polis kurşunu ile ölen Ali Hemdan, çalışmak zorunda olan göçmen işçilerden biriydi. Göçmen işçilerin hemen tamamı kayıtsız çalıştırılmaktadır. Şimdi bu çalışanların en az yarısı işsiz. 

Göçmenlere, yıllardır herhangi bir statü verilmiyor. Tüm temel haklardan yoksun bir şekilde, çok zor koşullarda hayatlarını devam ettiriyorlar. Göçmenlerin yaşam koşulları, salgınla beraber, daha da kötüleşti.

Yaşadığımız salgın krizinde, göçmenlerle Türkiyeli insanlar arasında önemli bir fark var. Göçmenler devletin yardımlarından yararlanamıyorlar, çünkü mülteci değiller. Sağlık imkânlarından bile yararlanamıyorlar, çünkü birçoğu kayıtlı olduğu illin dışında iş bulmuşlar ve orada çalışıyorlar. 

Salgın döneminde Portekiz hükümeti bütün dünyaya örnek olacak bir karar aldı. Tüm göçmenlere “geçici vatandaşlık hakkı” verdi. Böylece Portekiz’deki göçmenler, her türlü sağlık hakkından ve devlet yardımından faydalanabilir hale geldi. 

Bizleri böyle bir uygulamayı, hükümetten talep ediyoruz: Tüm göçmenlere salgın süresince geçici vatandaşlık hakkı verilsin. Böylece tedavi olma kısıtlamaları kaldırılmış olsun, devlet yardımlarından yararlanabilsinler, en azından salgın döneminde sınır dışı edilme korkusu olmaksızın yaşayabilsinler.

Göçmen sorununun kalıcı olarak çözümü için, tüm göçmenlere yasal bir şekilde çalışabilecekleri, korkmadan yaşayabilecekleri olanakları sağlayan, mültecilik hakkı tanınmalıdır. Salgının hepimizi korku içinde yaşamaya sevk ettiği bu günlerde, dayanışmak, göçmenlere insanca yaşama hakkı vermekle mümkün.

Hepimiz Göçmeniz, Irkçılığa Hayır Platformu

5 Mayıs 2020

(Gocmeniz.org)

Share.

About Author

Comments are closed.