24 Ekim 2018 – Adalet Zemini Basın Açıklaması: Çocuklarımızın özgürlükçü ve çoğulcu bir sistemde eğitim görmesini istiyoruz

0

Öğrenci Andı, tek tipçi ve ırkçı olduğu gerekçesiyle 2013 yılında bir “demokratikleşme paketi” kapsamında kaldırıldı. O tarihten bu yana okullarda okutulmamaktaydı. Ancak açılan bir dava sebebiyle Danıştay 8.Dairesi, Öğrenci Andının tekrar okutulması gerektiği yönünde bir karar verdi.

Türkiye, Türk etnik kimliğiyle beraber otuzu aşkın etnik kimlik barındıran, çok kimlikli ve çok kültürlü bir toplumdur. Öğrenci Andı içerisinde, Türkiye’nin bu çok renkli yapısına zarar veren, toplumu tek tip olarak algılayan ve algılatmak isteyen, tek tipçi ve ırkçı çok sayıda ifade bulunmaktadır.

Artık milyonlarca Suriyeli ve diğer göçmenlerin Türkiye eğitim sisteminde bulunduğu ve eğitim aldıkları dikkate alındığında, Öğrenci Andının ciddi  sorunlar barındırdığı açıktır.

Adalet Zemini olarak Türkiye’deki bütün etknik, dini, kültürel ve diğer kimliklere mensup çocuklarımızın özgür ve çoğulcu bir sistemde eğitim görme hakkını savunuyoruz. Başta Öğrenci Andı olmak üzere, bütün ırkçı ve tektipçi metin, kitap ve uygulamaların eğitim sisteminden çıkarılmasını talep ediyoruz.

Adalet Zemini

Share.

About Author

Comments are closed.