Kamuoyuna Açıklama: Halep’te İnsanlık Dramı Yaşanıyor

0

Suriye ordusu Rusya, İran ve Hizbullah milislerinin de desteği ile Doğu Halep’i işgal ediyor. Muhalifler iki mahallede en az 80 bin siville birlikte sıkıştı. Rusya destekli rejim güçleri Halep’te kuşattıkları muhalifleri ve sivilleri katletmeye devam ediyor. Son üç günde en az 1000 sivilin bombardımanlarda öldüğü, 82 sivilin Esad’ın askerleri tarafından sokakta infaz edildiği çeşitli kaynaklar tarafından belirtiliyor.
Halep’te hastaneler de bombardıman nedeniyle büyük hasar gördü, yaşanan içler acısı duruma rağmen hizmet vermeye çalışan son hastane de vuruldu. Muhalifler için daha önce “Ya teslim olacaklar ya da ölecekler” ifadesini kullanan rejim güçleri, bunu bir kez daha yeniledi.
Halep’teki katliamın bir an önce durdurulması, kuşatma altındaki sivillerin ve muhaliflerin çatışma bölgesinden çıkarılması gerekir. Bütün bu gelişmeler karşısında başta Birleşmiş Milletler olmak üzere hiçbir uluslararası kuruluş çözüm geliştiremiyor, izlemekle yetiniyor.
Son olarak Türkiye’nin de arabuluculuğuyla ateşkes ilan edildiği duyuruldu, ama bombardıman tekrar başladı. Halep’te sürmekte olan katliama karşı sesimizi daha gür çıkarmalıyız, tepki göstermeliyiz.

Adalet Zemini
15 Aralık 2016

Share.

About Author

Comments are closed.