16 Ekim 2021 – Hepimiz Göçmeniz Platformu: Göçmenlerle Türkiye daha zengin

0

Hepimiz Göçmeniz Platformu “Haklarımız için mücadeleyi göçmenlerle birlikte yaparsak daha başarılı oluruz” diyor.

Platformun yayınladığı bildiri şöyle:

Göçmenlerle Türkiye daha zengin

Dünya giderek daha fazla göçmenin yaşadığı bir gezegen oluyor.

Göçmenler gittikleri ülkelere hem maddi, hem de manevi zenginlik taşıyorlar.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde milyonlarca göçmen var. ABD (51 milyon), Almanya (12 milyon), Fransa (8 milyon) ve İngiltere (8 milyon) en fazla göçmene sahip ülkeler.

Dünyadaki sendikalar göçmen işçilerin örgütlenmesi için daha fazla gayret etmeye başladılar, çünkü işçi sınıfının yüzde 10’a yakınını göçmen işçiler oluşturuyor.

Aşırı sağ partiler göçmen düşmanlığı bayrağını sürekli yükseltiyorlar. Aşırı sağın, ırkçılığın günümüzde en önemli özelliği göçmen düşmanlığı.

Tüm dünyada güçlü ırkçılık karşıtı hareketlerin göçmenlerle dayanışması, ana akım siyasi partilerin açıktan göçmen düşmanlığı yapmasını zorlaştırıyor.

Bu partiler elbette insancıl bir dil kullanmayı seçseler de Türkiye ile para karşılığı sınırı kapatan anlaşmalar imzalamaktan, batan gemilere boğulan insanlara seyirci kalmaktan geri durmuyorlar.

Türkiye’de 5 milyon göçmen var, aynı zamanda 5 milyon Türkiye vatandaşı başka ülkelerde göçmen olarak yaşıyor.

Türkiye’de göçmenlere yönelik ırkçılık hem muhalefet, hem de iktidar partileri tarafından giderek artırılıyor. Sınırlara duvarlar örülüyor, şiddet olayları artıyor. Seçimler yaklaştıkça ırkçılık prim yapar, daha fazla oy getirir sanıyorlar.

Göçmenlere yönelen ırkçılık bir süre sonra tüm azınlıklara ve hatta tüm topluma sirayet edecektir.

Ankara Altındağ ve İzmir Torbalı’da göçmenlere yönelik kitlesel şiddet olayları yaşandı. Olayların mağduru göçmenler, cezalandırılanlar yine göçmenler.

Valilikler göçmenleri gözaltına alıp sınır dışı etmeye çalışıyor. Belediyeler göçmenlere ev kiralanmasını yasaklıyor. Polis saldırganları önlemede çok fazla gayret göstermiyor. Mahkemeler saldırganlara hak ettikleri cezaları vermiyor. Var olan hukuk kuralları göçmenlere adil olarak uygulanmıyor.

Göçmenlere yönelik yalanlar; sınavsız üniversiteye girdikleri, hastanelerde sıra beklemedikleri, devletten sürekli para aldıkları gibi, tekrar edilmeye devam ediliyor.

İş güvencesizliğimiz, işsizliğimiz göçmenlerden kaynaklanmıyor. Göçmen işçiler düşük ücrete çalışıyorlar, iktidar buna göz yumuyor. Muhalefet iktidar olduğunda aynı şekilde göçmenleri ucuz iş gücü olarak kullanacaktır.

Göçmen demek, kültürel zenginlik demek.

Göçmen demek, dayanışma demek.

Bu çağda göçmenlik artık sadece ekonomik değil bir var oluş meselesi haline gelmiştir.

Haklarımız için mücadeleyi göçmenlerle birlikte yaparsak daha başarılı oluruz.

Göçmenler ve herkes için eşit işe, eşit ücret istiyoruz.

Göçmenler ve herkes için parasız sağlık istiyoruz.

Göçmenler ve herkes için eğitim hakkı istiyoruz.

Hepimiz Göçmeniz Platformu

gocmeniz.org

Share.

About Author

Comments are closed.