18 Ağustos 2020 – Hepimiz Göçmeniz Platformu: Abdulkadir Davud’u ırkçılık öldürdü!

0

Zeytinburnu’nda öldürülen Suriyeli göçmen Abdulkadir Davud için Hepimiz Göçmeniz Platformu bir açıklama yaptı:

Alkol değil ırkçılık öldürdü!

Hafta sonu dinlenmek üzere Zeytinburnu sahiline giden 6 Suriyeli işçi, bir ırkçının saldırısına uğradı. Irkçı saldırgan evinin balkonundan, bir yandan Suriyelilere küfür etti, bir yandan da kurşun yağdırdı. Kaçmaya çalışan Suriyeli mültecilerden Abdulkadir Davud (21) hayatını kaybetti. Ölen işçi Abdülkadir’in yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Ölen Abdulkadir’in arkadaşları “savaştan kaçtık buraya geldik, Abdulkadir burada öldürüldü. Ailesi ve arkadaşları olarak adalet istiyoruz” dediler.

Görgü tanıkları ateş eden kişinin sarhoş olduğunu ileri sürdüler. Ama bize göre olay sarhoşluk değil, içinde bulunduğumuz siyasal iklim ve ırkçılığın meşrulaştırılmasıdır.

İktidarı ve muhalefetiyle tüm siyaset göçmen düşmanlığı konusunda anlaşıyor, göçmenlere karşı yapılan tacizler, saldırılar hukuken karşılıksız kalıyor. 

Abdulkadir Davud’un öldürülmesi, göçmenlere yönelik ırkçılığın bir sonucudur. Irkçılar, göçmenlere yönelik şiddet eylemlerinin cezasız kalmasından güç almakta, göçmenlere yönelik şiddet kullanmakta sakınca görmemektedirler. Pek çok olayda, göçmenlere yapılan saldırıların failleri hakkında işlem yapılmamaktadır.

Göçmen düşmanlığı ve ırkçılık yapanlar, sokakta, kamusal alanlarda veya sosyal medyada saldırgan ve ırkçı davranışlarını sürekli devam ettiriyorlar. Bazı politikacılar ırkçılara destek veriyorlar. 

Başka bir kişi veya kişilere karşı yapması halinde derhal gözaltına alınacak ve tutuklanacak kişiler, bunu göçmenlere karşı yaptıklarında, onlara karşı çoğunlukla bir işlem yapılmıyor. Bu konularda soruşturma bile açılmaması, ırkçılığı körüklüyor.

Abdulkadir Davud, bir işçi olarak hafta sonu dinlenmek için sahile gitmişti, orada Suriyeli göçmen düşmanı bir ırkçı tarafından öldürüldü. Ölümünden, göçmenler konusunda ırkçı fikirleri yayanlar, ırkçı fikirlere tolerans gösterenler başta olmak üzere tüm ırkçılar sorumludur.

Irkçılığa, göçmen düşmanlığına hayır.

Bütün göçmenler kardeşimizdir.

Hepimiz Göçmeniz – Irkçılığa Hayır

(göcmeniz.org)

Share.

About Author

Comments are closed.