20 Haziran 2017 – Prof. İslam: Adaleti öldürdüler

0

Prof. Dr. Cihangir İslam

Adalet yürüyüşünün ilk gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında siyahlar içinde yürüyen HAS partinin kurucularından Prof. Dr. Cihangir İslam, kendi ifadesiyle ‘insan hakları ve adaleti hatırlatan bir bildiri imzaladığı için’ işine son verilmiş bir akademisyen. Atılan bine yakın akademisyen gibi onun da yargıda hak arama yolu kapalı. O yüzden, “adalet aramak için yollara düştüğünü ve bulana kadar yürüyeceğini” söylüyor.

Neden sürekli siyah giydiğini sorduğumuzda, İslam, “Zulmün anlamı karanlıktır, siyahtır. Türkiye’den zulüm ortamı kalkana kadar, pozisyonum ne olursa olsun karalarla dolaşmaya devam edeceğim” diyor.

Aynı zamanda bir cerrah olan Prof. İslam, Kemal Kılıçdaroğlu’nun durumunu da sürekli kontrol ediyor. Yürüyüşle ilgili olarak ise şu yorumda bulunuyor:

“Bu, kimlikler üstü bir hak arama yürüyüşü. Nietzsche’nin hatırlarsınız modern kapitalistlere bir sitemi vardı; ‘Siz tanrıyı öldürdünüz’ derdi. Hatta bir metafor üzerinden elinde fenerle tanrıyı arayan adamı bize aktarırdı. Burada da adaleti öldürdüler, sokak sokak, cadde cadde adaleti arıyoruz. Bulana kadar yürüyeceğiz. Deniyor ki, bu hükümetin lütfudur, toleransıdır. Hayır, yürümek bir haktır. Haklar tartışılmaz. İstisnasız, herkese uygulanması gerekir. Peygamberler insanlara haklarını ve hak aramayı öğretirler. Firavunlar ise insanlara haklarını kendi lütufları olarak gösterirler. Bu ikincisini kabul etmiyoruz.”

Bu röpörtaj Deutsche Welle Türkçe’de yayınlanmıştır.

Share.

About Author

Comments are closed.