21 Mart 2017 – Newroz Nevruzla Elele Tutuşsun, Barış Baharla Filizlensin!

0

Newroz Nevruzla Elele Tutuşsun, Barış Baharla Filizlensin!

Toprağın altında çetin bir kış geçiren tohumun yeşillendiği, kar ile boranın zorluğuna direnebilen dalın çiçek verdiği, yeniden doğuşun, dirilişin, ümidin adı bahar Newrozla geldi, hoş geldi.
Yeni doğuşlara, yeniden doğuşlara en çok yakışan mevsimlerden Bahar, bundan tam 4 sene önce bir barış müjdelemişti, Newroza, Nevruza, herkese. El birliği ile kıymetini bilemediğimiz o bahar, çok çetin bir kışa mahkum edildi. Biz baharı getirme sorumluluğu yüklenenlerin karşılıklı suçlamalarını seyrederken kış uzadı, bahar gelmez oldu.
Geç bulup tez yitirdiğimiz barış baharı, istendiğinde barışı tesis edebilecek bir irade olduğunu gösterdi. Biz Türkler, Kürtler, Müslümanlar, Gayrimüslimler… hepimiz bu barışın gölgesinde serinledik, suyundan içtik. Barışın aramızda dolaştığı günler, ağızlarımıza bir parmak bal çalıp kara kışa teslim edildi ancak biz o tadı unutmadık, nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyoruz.
Barışın gelir gibi olduğu ‘yalancı bahar’ bu kadar güzelse, hiç gitmemek üzere gelip aramıza yerleşmesinin güzelliğini tahmin edebiliyoruz, bu yüzden onu en uzak olduğu zamanda dahi, kara kışa direnen tohumun ısrarı ve inadıyla istiyoruz. Baharların birinde başını topraktan çıkarıp etrafı yeşillendireceğini biliyoruz, istiyoruz ki o bahar bu bahar olsun!
Gelin vazgeçmeyelim! Küllenen barış közüne birlikte üfleyelim. Barışın ateşini harlayalım. Newrozla Nevruzun en güzel durduğu yerde, eşitlik ve adalet zemininde, bir arada durmaya inat edelim.
Gelin savaş inadından vazgeçin! Üç nesli kurşun sesleri altında kışa teslim ettiğimiz kara zamanları kara toprağın bağrına gömün, topraktan barış yeşermesi için üzerinize düşeni yerine getirin. Silahları, saldırıları, çatışmaları, operasyonları terk edin, barışın serin ve selamet yurduna yerleşin.
Umudumuz inadımızdır, umutla ve inatla çağırmaya devam edeceğiz: Bijî Barış!
Newrozunuz Kutlu olsun! Nevruz Pîroz be!

Adalet Zemini
21 Mart 2017

Share.

About Author

Comments are closed.