29 Ağustos 2017 – Adalet Kurultayı’na katılan Yıldız Önen: “Özgürlük, adalet ve barış talepleri etrafında birleşmeliyiz”

0

Yıldız Önen

Adalet Kurultayı’nın ikinci gününe katılarak toplantıları izleyen DSİP heyetinden Yıldız Önen, izlenimlerini Marksist.org’a aktardı.

Yıldız Önen, kurultaya olan katılımın muhalefet açısından umut verici olduğunu, ancak kitlenin CHP’lilerle sınırlı kaldığını belirtti.

Önümüzdeki dönemde hem CHP hem AKP tabanından insanları özgürlük, adalet ve barış talepleri etrafında seferber etmenin önemine değinen Önen, şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nden sonra böyle bir kurultay fikri, fena bir fikir gibi görünmüyor. Başlıklara baktığımızda da çok farklı ve iyi konular var. Bugün Türkiye’de siyaset yapan her oluşumun ilgilenmesi gereken şeyler. Göçmenler meselesi, kadın meselesi, adalet sorunu, gençler, siyasette katılım, inanç vs. Fatma Bostan Ünsal, Pakrat Estukyan gibi farklı dini kesimlerden konuşmacıların olduğu “inançta adalet” iyi bir toplantı oldu. Konular ve konuşmacılar değişik kesimlere hitap etmek için oluşturulmaya çalışılmış. Katılım da iyi, biz buradayken binlerce insan toplantılara, çalıştaylara katıldı.

Fakat genel olarak katılıma baktığımızda, CHP’nin kitlesininin dışına çıkamadığı ortada. Konuştuğumuz CHP’liler de aynı şeyden şikâyet ediyorlar. Asıl olarak CHP’ye oy veren, CHP üyesi olan insanlar buradalar. Her ne kadar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı susturulsa da panellerin her tarafında kalpaklı Atatürk fotoğrafının olması, Atatürk tişört ve rozetlerinin yaygın olması, toplantılarda hâlâ Atatürk dönemi kazanımlarının konuşuluyor olması, kemalizmin ana siyaset olmaya devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’deki en önemli sorun olan Kürt sorunu konusunda hiçbir toplantı olmaması, barış konusunun gündem yapılmaması, milliyetçilikten hâlâ uzaklaşılamadığının kanıtı. 2019 seçimlerine giderken CHP-HDP ittifakının konuşulduğu bir dönemde HDP’den hiç bahsedilmiyor olması, HDP’nin parti olarak buraya çağrılmamış olması, bu ittifakın “CHP aday belirler, en çok oyu alır, kalanlar takip eder” ittifakını öngördüğünü gösteriyor.

Sonuç olarak 10 binden fazla insanın buraya gelmiş olması, muhalefet açısından önemli bir şey. Türkiye’de son zamanlardaki en büyük mitingi ve açık hava kurultayını CHP yaptı. Ancak AKP’ye karşı kazandırıcı bir muhalefet için beklenen siyasi değişimi göstermemiş olması ciddi bir sorun. Bu sorunun çözülebilmesi için tabandan; CHP’ye oy veren, adalet yürüyüşüne ve çalıştayına katılan, özgürlük, adalet ve barış isteyen insanlarla Ak Parti tabanında olan, Ak Parti’nin son birkaç yıldır yürüttüğü politikalardan rahatsız olan, özgürlük, barış ve adalet isteyenlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu da ancak mücadeleyle mümkün.

Bu mücadelenin örgütlenmesinde DSİP’in önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Daha önceden yaptığımız bütün kampanyalarda adalet, özgürlük ve barış gibi talepleri bir araya getirmede, bu talepler etrafında değişik siyasi fikirlere sahip insanları birleştirmekte başarılı olmuştuk. Önümüzdeki süreçte de böyle bir görevimiz olduğunu bu kurultayda bir kez daha anladık.”

Bu yazı Marksist org web sitesinde yayınlanmıştır.

Share.

About Author

Comments are closed.