4 Ekim 2022 – EHLİYET VE LİYAKAT GÖZETİLMEZSE NE OLUR? – Fahrettin Dağlı

0

Bu olay bana yine bir hakikati hatırlattı. Bir şekliyle güçlü bir ideolojik mensubiyeti olan birini getirip hakim yapıyorsunuz. Bu kişinin bir anda tüm ideolojik yargılarından vazgeçtiğin kabul etmek beyhude bir düşüncedir. Hem o kişiye ve hem de toplumsal hukuka yazık ediyorsunuz.

Ey Müslümanlık iddiasında olan yöneticiler bu söyleyeceklerim kulağınıza küpe olsun (eğer o kulak halen işlev görüyorsa);

Ehliyet ve liyakati gözetmezseniz ne olur?

1. Ehliyetine, liyakatine bakmadan sırf ahbap-çavuş ilişkisiyle atadığınız kişilere yazık ediyorsunuz. Çünkü işin ehli olmadıkları için kendilerine emanet edilen görevleri gereği gibi yürütemeyecekler; altında kalacaklar ve bu nedenle kamunun ve kişilerin hukukları zarar görecek ve o kişiler bu nedenle ağır bir vebal ve günah yüklenecekler.

2. Onun yerine atanması doğru olan ehliyet ve liyakat sahiplerini oralara atamamakla o kişilerin hak ve hukuklarına girmiş olursunuz; onca haram fiile imza atmış olursunuz.

3. Bu iki nedenden dolayı kamu hukuku zarar görecek; bundan dolayı milyonlarca insanın hak ve hukukları zedelenecek. Yani kul haklarına girilecek.

4. Çok önemli bir husus daha var. Hakları olmadıkları halde araya aracılar sokarak; tavassut ederek bazı görevlere getirilen kişiler, ehliyet ve liyakatleriyle oralarda istihdam edilmeleri gerekenlerin yerine haksız bir şekilde geçtikleri için Allahualem aldıkları maaşlar şüphelidir. Onun için de bu vesileyle herkesi uyarıyorum; Araya aracılar koyarak normal koşullarda başkalarının hakları olan görevlere çoluk, çocuklarınızı, yakınlarınızı ve sevdiklerinizi oralarda istihdam etmek için zorlamayın. Hem kendiniz ve hem de o yakınlarınızı günaha sokmayın; o yakınlarınızın ve sevdiklerinizin haram iktisapta bulunmalarına sebep olmayın!.

Bu elem verici vukuat da bir ibret levhası olarak burada dursun. Vesselam…

fahrettindagli.com

Share.

About Author

Comments are closed.