5 Temmuz 2017 – Adalet Yürüyüşü devam ediyor.

0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan başlattığı Adalet Yürüyüşü kitlesel katılımlarla devam ediyor. Yürüyüş kolu 20.günde İzmit Körfez ilçesine ulaştı, yarın Dilovası’na hareket edecek. Yürüyüşün sonunda 9 Temmuz’da İstanbul Maltepe’de kitlesel bir miting yapılacak.

Adalet Yürüyüşü’ne, sıcak havaya rağmen her gün binlerce kişi katılıyor.

Yürüyüşün 17.günü sabahı Akyazı Ormanköy mevkindeki kamp alanından çıkan kortej, gün içinde Sakarya’nın girişindeki Dörtyol Sanayi, Bölge Trafik yanındaki kamp alanına ulaştı.

Kadın örgütleri, barolar, Antikapitalist Müslümanlar, çevre örgütleri, KESK’e bağlı sendikaların şubeleri, aydın ve yazarlar, Adalet Zemini üyeleri dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinden farklı kesimler, adalet talebiyle yürüyüşte yer aldı.

Mola yerlerinde oldukça coşkulu bir hava vardı; kitle adalet marşı ve “Bekle bizi İstanbul” şarkısı eşliğinde dinlendi.Yürüyüş güzergâhında korteji provoke etmeye çalışan bir kaç kişiye kitle “Hak, hukuk, adalet” sloganları ve alkışlarla yanıt verdi.

HDP heyeti devam eden yürüyüşe “Herkes için adalet” dövizleri ile 19. gününde Kandıra sapağında katıldı. Figen Yüksekdağ’ın tutulduğu cezaevinin bulunduğu Kandıra sapağında gerçekleşen ziyaretin ardından kısa bir açıklama yapan Ahmet Türk, şunları söyledi:

“En fazla adaletsizliğe uğrayan Kürtlere demokratik şartlar sağlanmazsa adalet arayışımız eksik olur. Halkımız doğru temelde bir arayış gördüğü zaman destek verecektir. Biz de destek vermek için buradayız. Adalet arayışının, asla kimseyi dışlamadan, herkesi kapsayacak bir noktaya taşınması gerektiğini düşünüyoruz.”

Yürüyüşe katılan heyette Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Eş Genel Başkan yardımcıları Saruhan Oluç, Sezai Temelli, MYK üyeleri Beyza Üstün, Murat Mıhçı, milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk yer aldı.

20.günün sonunda Adalet Yürüyüşü 420 km’lik yolun 350 km’sini geride bıraktı.

Share.

About Author

Comments are closed.